Příprava čaje
Jednotlivé čaje připravíme takto:
„Příprava černého čaje„
Černý čaj je na přípravu jeden z nejjednodušších čajů, zalejeme jej vroucí vodou a necháme louhovat dvě až tři minutky, na jazyku poté ucítíme jeho jemnou chuť a také nás příjemně povzbudí. Pět minut můžeme louhovat, pokud chceme, aby čaj příznivě ovlivnil naše zažívání. Záleží na druhu a chuti čaje, které chceme docílit. Z jedné dávky čaje připravíme pouze jeden nálev, v opačném případěi by čaj ztratil svou výraznou chuť. U čínských čajů lze připravit i více nálevů, to samé platí i pro čaje Pu-Erh.
„Příprava zeleného čaje„
Příprava zeleného čaje je o něco málo složitější než příprava čaje černého. Chceme mít opravdu lahodný zelený čaj? Vroucí vodu nechejme chvilku odstát, přibližně na teplotu 80 stupňů. Pokud by se zelený čaj zalil vroucí vodou, do nálevu by se vyloučily třísloviny, čaj by zhořkl a také by se zničily důležité látky, které chrání náš organismus. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.
„Příprava čaje oolong„
Chceme-li objevit chuť polozeleného čaje oolong , nechejme vodu na zalití čaje vychladnout přibližně na 90 stupňů. Oolong čaj se louhuje dvě až pět minut. Z jedné dávky je možné připravit až pět hrníčků lahodného nápoje.
„Příprava bílého čaje„
Chceteme si pochutnat na bílém čaji? Příprava bílého čaje je velmi jednoduchá. Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 stupňů. Můžeme jej nechat louhovat až pět minut. Záleží jen na tom, jak jej chceme mít silný. Z jedné dávky čaje můžeme připravit až tři nálevy.
„Příprava kvetoucího čaje„
V poslední době vzrostla obliba tzv. kvetoucích čajů. Kvetoucí čaje je ideální připravovat v průsvitné skleněné konvičce. Jak celý proces probíhá? Kvetoucí čaj zalijme vodou o teplotě 80 až 90 stupňů. Nechme jej louhovat po dobu tří minut. Během nich čaj krásně rozkvete. Z jednoho rozkvetlého čaje můžete připravit až tři nálevy.
„Příprava ovocného čaje„
Ovocný čaj je oblíbený nejen pro svou vynikající ovocnou chuť, ale i pro jednoduchou přípravu. Ovocný čaj totiž jen tak nepřelouhujeme, i když můžeme dosáhnout trpké a nakyslé chuti. Zalévá se vroucí vodou. Doba louhování je pět až osm minut. Pozor, pokud čaj scedíte příliš brzy, nestihne se vylouhovat.
„Příprava čajů rooibos a honeybush„
Tyto dva čaje jsou podobné svou chutí, vzhledem i přípravou. Zalévají se vroucí vodou a doba jejich louhování je pět minut. Pokud ji ale překročíme, nemusíme se bát, že by čaje zhořkly. Z jedné dávky je možné připravit pouze jeden nápoj. Při více louhováních nálev ztrácí svou charakteristickou chuť a vůni. Čaj je díky svému složení a absenci teinu vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.
„Příprava bylinného čaje„
Bylinné čaje jsou širokou kategorií čajů s různými návody přípravy. Bylinky vždy zalévejme vroucí vodou a nechejme je louhovat osm až patnáct minut. Čas, který je uveden na balíčku čaje, vždy dodržujme. Bylinné čaje totiž snadno zhořknou. Z jedné dávky je možné připravit pouze jeden nápoj.
„Příprava čaje mate„
Chceme-li si připravit čaj zvaný mate, nabízejí se nám dva způsoby jeho přípravy. První varianta je originální jihoamerická, druhá evropská. Jaký je mezi nimi ale rozdíl? V Jižní Americe se tento čaj připravuje ve vyšušené tykvové slupce, které se přezdívá kalabasa. Dvě až tři čajové lžičky se zalijí teplou vodou. Po několika minutách příprava pokračuje. Do nádoby se dolije voda horká. Za tři minuty je čaj hotový. Pokud je pro nás jihoamerická varianta příliš složitá, vyzkoušejme tu evropskou. V evropské variantě se mate čaj zalévá vodou o teplotě 80 stupňů. Nechává se louhovat tři až pět minut.
„Příprava ajurvédského čaje„
Že jste ještě neochutnali ajurvédský čaj? Nyní máte možnost si ho doma sami uvařit. Příprava ajurvédského čaje je velmi jednoduchá. Čaj se zalévá vroucí vodou a nechává se louhovat po dobu pěti až osmi minut.
„Příprava čaje lapacho„
Čaj lapacho patří mezi druhy čajů, kterým jsou připisovány blahodárné účinky na lidský organismus. Jeho příprava je od ostatních čajů mírně odlišná. Na jeden litr vody dávkujeme jednu polévkovou lžíci čaje lapacho. Přivedeme čaj k varu a povaříme pět minut. Poté nechte lapacho dalších patnáct minut louhovat.
„Příprava čaje pu-erh„
Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu. Velmi záleží na tom, zda máme v ruce zelený nebo černý pu-erh. Rozdíl je především v teplotě vody, kterou čaj zaléváte. U zeleného čaje pu-erh volíme teplotu 80 stupňů, u černého čaje horkou vodu. Pu-erh se louhuje po dobu tří až pěti minut.
PŘEJEME VÁM PŘÍJEMNÝ ZÁŽITEK PŘI PITÍ NAŠICH ČAJŮ !!!